Sadržaj:
PUTOPISI DELA PRAVE SRBIJE – Miloš S. Milojević
Veliki srpski istoričar i borac za prisajedinjenje južnih srpskih zemalja Srbiji Miloš S. Milojević je napisao kapitalno istorijsko delo „Putopis dela Prave (Stare) Srbije“, štampano u tri knjige (1871, 1872. i 1887. godine).
Cilj putovanja je bio da na terenu prikupi i iznese podatke o stanovništvu i naseljima ovih krajeva, koji su se još uvek nalazili pod turskom vlašću. Postao je prvi civilni putopisac, koji je u periodu 1871–1877 objavio U predgovoru prve sveske „Putopisa“, iz 1871. godine.
O ovom „opasnom poslu, kojeg niko nije želeo da se primi, pa čak ni mlađi ljudi“ je zapisao:
Putopisi, uz etničku pripadnost i raspored stanovništva po naseljima, sadrže mnoge podatke. Podatke o poreklu stanovništva, njihovo religijsko i nacionalno osećanje pripadnosti. Njihove običaje, predanja, izgled nošnje, legende, pesme, priče, anegdote, njihov odnos prema državnoj upravi i drugim etničkim zajednicama.
Putopis sadrži obilje podataka o stanju duhovne kulture stanovništva, s nađenim vidljivim pisanim i živopisanim tragovima o crkvama i crkvištima, manastirima i manastirištima, džamijama. Grobljima, nadgrobnim pločama, raznim spomenicima, natpisima, kao i ostacima svetovnih građevina, poput tvrđava, kula, mostova, toplih banja, česmi, itd.
U Putopisima je opisao ukupno 1.140 naselja i gotovo za sva je objavio podatke o etničkom sastavu, a za većinu i brojeve kuća. U okviru putopisa, Milojević je istakao i činjenicu da su sa arbanaškim kolonijalnim pritiskom, još tada mnogi Srbi proterani, dok se jedan deo preostalog stanovništva, poarbanašio.
PUTOPISI DELA PRAVE SRBIJE – Miloš S. Milojević
Pogledajte i našu stranicu online knjižara Vesela knjiga Valjevo na Facebook strani.
Recenzije
Još nema komentara.