Sadržaj:
PLANINARSKE TRANSVERZALE U SRBIJI – Borisav Čeliković
Knjiga o planinarskim transverzalama u Srbiji nastajala je tokom prethodnih desetak godina.
Od kada se autor B. Čeliković počeo zanimati za transverzale. U početku je to bio obilazak, a kasnije i istorijat.
Na 353 stranice daje se veoma iscrpna informacija o trideset sedam transverzala, uz sjajne fotografije, dobre karte i skice. Tri priloga i probranu, veoma obimnu literaruru.
U predgovoru i uvodu autor objašnjava razloge i motive rada na ovoj knjizi i njenog objavljivanja.
Daje objašnjenja šta je transverzala, šta sve sadrži – od pravilnika i dnevnika do kontrolnih tačaka i ustanovljenih nagrada (značka, bedž, plaketa, diploma).
Potom su iscrpno date informacije o svih 37 uspostavljenih transverzala u Srbiji u periodu od pedeset sedam godina, bez obzira na to da li su, ili nisu, u funkciji i danas. Nažalost, većina transverzala danas nije u funkciji.
Autor s pravom ističe da će ova knjiga „biti koristan priručnik“ vodičima, planinarima i ljubiteljima prirode ali i „podsticaj za individualni obilazak pojedinih transverzala ili njihovih delova.“ Dodajem: nadam
Autor nas kratko upoznaje i sa komparativnim iskustvima svih bivših republika SFRJ, ali i sa iskustvima Italije, Austrije, Češke, Nemačke i Francuske.
Pregled transverzala, što čini centralni i najobimniji deo knjige započinje Fruškogorskom, a nastavlja Ustaničkom, Prokletijskom , Homoljskom , Kružnim planinarskim putem na Tari, transverzalom Boško Buha, Kukavičkom, Planinama Jugoslavije, Vršačkom, transverzalom Sremski front, Cerskom, transverzalom Kadinjača-Tara, Železničkom, Beogradskom, Šumadijskom, Čika Duškovim rajačkim stazama, Čačanskom, Niškom, Smederevskom, FRA, Palanačkom, Visokom Tarom, Kopaoničkom, Rudničkim stazama , Vukovim bogazama, transverzalom Josif Pančić na Kopaoniku, Zanatlijskim planinarskim putem po Fruškoj gori, Vojvođanskim pešačkim putem, Ovčarsko-kablarskom transverzalom, Gledićkom, Stazama Josifa Pančića- od Beograda do Kopaonika, Golijskom, Stazama Drugog srpskog ustanka, Žaračkom, Niškom(novom), Juhorskom I Vlasinskom transverzalom.
Tekst je informativan, pregledan, sistematizovan i , što je za naše prilike potrebno posebno istaći – tačan.
Na kraju knjige autor daje i tri priloga:
- Pravilnik Planinarskog saveza Srbije o planinarskim putevima (transverzalama).
- Imena učesnika Ustaničke transverzale (1975-1991.)
- Tabelarni pregled planinarskh transverzala u Srbiji 1956-2013.godine
PLANINARSKE TRANSVERZALE U SRBIJI – Borisav Čeliković
Pogledajte i našu stranicu online knjižara Vesela knjiga Valjevo na Facebook strani.
Recenzije
Još nema komentara.