Sadržaj:
VIZANTIJA I SRBI – Stanoje Stanojević
Knjiga Vizantije i Srba ocrtava kulturno-političke prilike na Balkanskom poluostrvu u ono vreme kada su se Sloveni i Bugari doselili na Balkan, istorija njihova doseljenja i prvi vek njihova života u novoj postojbini.
Kada je srpski narod došao u krajeve u kojima sada stanuje, pripadalo je celo Balkansko poluostrvo Vizantijskoj imperiji.
Sadržaj knjige:
- Predgovor
- Uvod
- Balkan pred dolazak Slovena
- Prodiranje Slovena, Bugara i Avara na Balkan u VI veku
- Stanoje Stanojević
Srpski narod je, dakle, ušao u ovu državu, te je cela državna organizacija Vizantijske imperije i sva njena kultura. I materijalna i intelektualna, sa svima svojim rezultatima, vršila silan uticaj na srpski narod.
Odmah od početka njegova boravka u novoj domovini.
Taj uticaj Vizantije na srpski narod ogleda se jasno u celoj istoriji njegovoj. I ako uticaj Vizantijske imperije nije jedini koji je igrao ulogu u razvitku srpskog naroda i u istoriji njegovoj. Ipak je, bez svake sumnje, Vizantijska imperija jače od svih ostalih faktora uticala i na političku i na kulturnu istoriju njegovu.
Stanoje Stanojević (1874 – 1937) je bio srpski istoričar, prvi srpski enciklopedista, član Srpske kraljevske akademije i redovni profesor Beogradskog univerziteta. Učestvovao je u Balkanskim ratovima i u Prvom svetskom ratu, držao je predavanja u Parizu na Sorboni i u Londonu. Na Pariskoj mirovnoj konferenciji učestvuje kao član Istorijsko – etnografske sekcije.
Studirao je u Beču, a među profesorima su mu bili čuveni naučnici Vatroslav Jagić i Konstantin Jireček. Kao 20-godišnji student svojim radom „Prilošci bibliografiji srbulja“ privukao je pažnju profesora Jirečeka, tada najboljeg poznavaoca srednjovekovne istorije Južnih Slovena.
Stanoje Stanojević bio je osnivač je Istorijskog društva u Novom Sadu, a od 1928. bio direktor njegovog Glasnika. Takođe je bio i predsednik Jugoslovenskog istorijskog društva i direktor Jugoslovenskog istorijskog časopisa (1935—1937)
VIZANTIJA I SRBI – Stanoje Stanojević
Pogledajte i našu stranicu online knjižara Vesela knjiga Valjevo na Facebook strani.
Recenzije
Još nema komentara.