Glavna tema komedije ,,Žene u narodnoj skupštini“ je uspostavljanje vlade žena u državi i uvođenje zajedničke imovine. Pokazuje rane crte sa komedijom ..Lisistrata“.
Oba dela prikazuju samoinicijativu žene da preuzme počitičku i državnu inicijativu. Proksagorina teorija da vladajući stalež ne bi trebalo da ima privatnu imovinu sličan je sa Platonovom idejom u ,,Državi“.
Aristofan, rođen oko 450. godine pre nove ere, kao atinski građanin iz deme Pandionove. Najpoznatiji je komični pesnik drevne Grčke i predstavnik stare komedije, to jest one faze komične dramaturgije u kojoj hor, mimetičke forme i burleska još uvek igraju značajnu ulogu.
Svoju dramsku karijeru otpočeo je 427, delom Gozbenici, a napisao je četrdeset komedija od kojih je sačuvano jedanaest. U komedijama prikazuje devijacije u životu polisa služeći se groteskom i apsurdom, žustro kritikuje političke prilike, ratove, savremenike.
Uprkos nerazumevanju na koje je često nailazio kod svojih savremenika, Aristofanova dela su po svemu sudeći bila dobro prihvaćena; poznato je da su Aharnjani, Vitezovi i Žabe osvojili prvu nagradu na takmičenjima, dok su Ose, Mir i Ptice osvojili drugu. Ono što Aristofana čini zanimljivim za čitaoce i dan-danas otkriva se pre svega u humoru, ali i u realijama, po kojima možemo da nazremo kako je izgledao život običnih ljudi u vremenima bogova.
ŽENE U NARODNOJ SKUPŠTINI – Aristofan
Pogledajte i našu stranicu online knjižara Vesela knjiga Valjevo na Facebook strani.
Pokrenite točak i ostvarite dodatni popust na knjige
Pokreni točak
Sajt www.knjizaraodisej.rs koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu i ubrzaju vam učitavanje sadržaja. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politkom korišćenja kolačiča.SLAŽEM SE
Recenzije
Još nema komentara.